כתב נושא: מגדלים אלמוגים ומונעים סחר פיראטי  (נקרא 2212 פעמים)

מנותק orian

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • הודעות: 2484
    • אתר הגלישה הטוב בישראל
מגדלים אלמוגים ומונעים סחר פיראטי
« ב- : יוני 11, 2010, 09:59:38 PM »
כתבה ממעריב

ריכוזי האלמוגים בעולם מושחתים ע"י סוחרים פיראטים. בחוות האלמוגים שליד קיבוץ נען מאמינים שמכירה חוקית תציל את המצב


חמש עשרה עד עשרים מיליארד שקלים. לא מדובר ברווחים של קרטל סמים או אפילו בהכנסות של חברת היי-טק מצליחה. מדובר בסכום השנתי שמגלגלת תעשיית האלמוגים בארץ ובעולם בכל שנה. עד לא מזמן הייתה התעשייה, שמשרתת את חובבי האלמוגים המבקשים לגדלם באקווריומים ביתיים, בעיקר נחלתם של בני העשירון העליון. עם זאת, באחרונה הפך התחביב לעממי יותר, ובהתאם, הביקוש לאלמוגים עלה בצורה משמעותית.

העלייה בדרישה לאלמוגים אינה מפתיעה, שכן מלבד היותם סמל סטטוס, היצורים הצבעוניים מרשימים ומרהיבים ביופים. אבל למרבה הצער, לפופולריות הפתאומית של התחביב יש גם צד מכוער. בשנים האחרונות נחתכו ונגנבו אלמוגים מכל פינה אפשרית בעולם. למעשה, מומחים מעריכים כי 90 אחוז מסחר האלמוגים כיום הוא פיראטי.

מיותר לציין שמחירם של מצרכים נדירים יקר: מחירו של אלמוג בשוק השחור מוערך בכ-300 שקלים. לעומת זאת, אלמוג שנקטף בצורה חוקית נמכר בחצי מהמחיר הזה. בניסיון לעצור את התופעה המצערת החליטו קבוצות חובבי טבע בארצות הברית ובאירופה לקחת את העניינים לידיהם ולהקים חווה לגידול אלמוגים, שתספק את צורכיהם של חובבי שוניות האלמוגים הביתיות. לא עבר זמן רב, וחווה כזאת - מהגדולות בעולם - נפתחה גם בישראל. לאחרונה אף החלו מנהלי המקום בייצוא אלמוגים לאיטליה, לספרד, לאנגליה, לגרמניה וליוון.

חוות הגידול בנען. 90% מסחר האלמוגים בעולם הוא פיראטי צילום: יח''צ
ריף קטנטן
"פסיפיק קורל ברידינג" הוקמה בחוות קשת שליד קיבוץ נען לפני כשלוש שנים, לאחר שמנהל החווה, יהודה זריף, נחשף לתופעה בגרמניה. זריף הנלהב החל לחקור את הנושא, עד שבסופו של דבר רכש מספיק ידע ואמצעים שאפשרו לו לפתוח מקום משלו. "עברתי מספר לא קטן של משוכות כדי להקים ולהפעיל את החווה הזאת", מספר זריף. "יש צורך ברישיון של רשות שמורות הטבע והגנים הבינלאומית, כי מדובר בבעל חיים מוגן בכל העולם. בנוסף, יש צורך באישור מאגף הדיג במשרד החקלאות, שהערים לא מעט קשיים. כפורץ דרך בארץ הייתי חייב לעמוד בקריטריונים נוקשים".

ואכן, כראוי לפורץ דרך, הפך זריף למומחה בתחומו. בנוסף, ניסיונו העשיר

הפך אותו למבוקש בקרב אלה המבקשים סיוע בהקמת חוות נוספות בארץ. "זה תחום שישראל יכולה להפוך בו למובילה", פוסק זריף. "משרד החקלאות רוצה שנפתח אותו לא רק בארץ, אלא שנהיה מובילים בפיתוח התחום בעולם".

זריף עומל קשה כדי להצליח בגידול בעל החיים שסביבתו הטבעית היא מים מלוחים. בתוך בריכות הגידול שבחווה הוא מכין להם מים מלוחים בשיטה מיוחדת: ראשית הוא מתפיל מי ברז לצורך ניקוי מרעלים כמו אבנים ומתכות. תהליך ההתפלה גוזל מהמים כמות ניכרת מהמינרלים שבהם, לכן מוסיף זריף מינרלים חיוניים למים באופן יזום ומבוקר. לאחר מכן זריף מכין לאלמוגים מזון הדומה למזון שממנו הם ניזונים בטבע.
אלפי מעריצים
ואם זה לא מספיק, בחוות האלמוגים של זריף פותחה טכנולוגיה ייחודית וירוקה, שעושה שימוש באנרגיה טבעית לחימום ולקירור בריכות המים. "מעבר לכך שאנחנו מגדלים אלמוגים לצורכי מסחר, אנחנו גאים לתרום את חלקנו לשמירה על איכות הסביבה ולמניעת נזק נוסף למה שנשאר משוניות האלמוגים בארץ ובעולם", אומר זריף.

נראה שהוא יודע מה הוא עושה, שכן בינתיים הספיקה חוותו לרכוש לעצמה אלפי מעריצים ישראלים שמתכנסים בה מדי חודש כדי להחליף ידע ורשמים. "אנחנו נותנים הרצאות ללא תשלום אחת לחודש לחובבים כדי להגביר את המודעות לנושא", מספר זריף. "הבאים הם חובבי אקווריומים ומחזיקי אקווריומים של מי מלח".

אז כמה משלמים המעריצים השרופים על התענוג? כיום ניתן לרכוש "ננו ריף", ריף קטן, במחיר של כמה מאות שקלים. בנוסף, עלות ההשקעה בטיפול באקווריום קטנה מעלות הטיפול בחיית מחמד כמו כלב או חתול, למשל. "האלמוג הוא אחד מבעלי החיים הקדומים ביותר על כדור הארץ", אומר זריף. "אם הוא הצליח לשרוד כל כך הרבה קטסטרופות, סימן שיש לו יכולת הסתגלות מדהימה. היום חוקרים את התכונות של בעל החיים המסתורי והמדהים הזה".

על פי שלמה תירוש, מנכ"ל יצואנית האלמוגים "אגרקסקו", עיסוקה של החברה באלמוגים נובע מהרצון לצמצם את הפגיעה בטבע ולהקטין את האינטרס של גורמים פיראטיים לעסוק בפעילות לא חוקית. למעשה, "אגרקסקו" חברה בארגון בינלאומי שהוקם למטרות אלה. "אני גאה בשם החקלאים וכמי שמוביל את הייצוא, לומר באחריות מלאה שההישגים במגזר החקלאי ברמה הבינלאומית מקבילים להישגי ההייטק והייצוא הביטחוני", אומר תירוש. ואכן, המיצוב של "אגרקסקו" בשוק הבינלאומי גבוה, בעיקר בשל איכות המוצרים שהיא מספקת. פעילותה מבוקרת על ידי הארגון העולמי של שמורות הטבע והגנים.
במרכז טופסי נשמח לעזור בכל מה שקשור בגלישת גלים לפרטים 0504329001