טצ'הופו-טהיטי                  

 

 

מאת ספי קוסטיקה

 

אי שם בלב האוקיינוס השקט, מרחק כ-6400 ק"מ מחופי קליפורניה המפורסמים, ממוקם האי טהיטי. האי, המפורסם באיי פולינזיה הצרפתית, מורכב משני איים קטנים המשיקים אחד לשני- טהיטי הגדולה TAHITI NUI)) וטהיטי הקטנה (TAHITI ITI).

 

בקצהו הדרום מזרחי של טהיטי הקטנה, היכן שנגמר הכביש, והתנועה לשאר הכפרים יכולה להעשות בסירה בלבד, ממוקם הגל אשר זכה בשנים האחרונות לבינוי "הגל הכבד בעולם" THE HEAVIEST WAVE ON THE PLANET)).

 

הגל הידוע בשם טצ'הופו (TEAHUPOO) ממוקם מרחק של כ-1 ק"מ מהחוף. בסופה של הלגונה המדהימה אותה על הגולש לחצות, ממתינה שונית אלמוגים שופעת חיים ומשוננת להפליא עליה נשבר הצינור המושלם, המהיר, העמוק והאינטנסיבי ביותר בעולם.

 

טצ'הופו ידחק כל גולש, גם המנוסה והטוב ביותר, לחצות גבולות של אדרנלין אותם לא ידע מעולם.

 

לאחר חתירה של כ-1 ק"מ אתה נכנס מהלגונה לים הפתוח. מכאן אתה צריך לחתור באלכסון מזרחה לכיוון איזור השבירה הראשונית של הגל (" THE TAKEOFF AREA"). הסוואל מגיע מאיזור הקוטב הדרומי לאחר שנדד כמה אלפי קילומטרים טובים. המון עוצמה ואנרגיה נצברת במסע שאותו עורך הסוואל מרחק כה רב, עד אשר הוא מגיע לקצה טהיטי ומכה את הריף בשיא העוצמה. קרקעית הריף בנויה מאלמוגים, אלמנט חשוב שיוצר שבירה רדודה בליווי שאיבה רצינית שיוצרת מצב בו הגל נשבר מתחת לפני הים. בשונה ממקומות אחרים בעולם, למעט מקומות מטורפים אחרים כגון: פוארטו אסקונדידו-מקסיקו, פייפליין-הוואי ועוד מספר מועט של גלים ידועים לשמצה, בהם לגל יש גובה שבא לידי ביטוי גם למתבונן מאחוריו, בטצ'הופו הגל למתבונן מאחור אינו קיים, אין לו גובה, הוא רק נראה כמו מכבש עגול שטורף כל דבר שעובר מלפניו. עוד דבר מדהים שקורה בגל הזה הוא שככל שהים גבוה יותר הגל עבה יותר ומסה מרוכזת יותר של אנרגיה ומים מתפוצצת על האלמוגים. קשה לתאר את זה אבל גולש שנכנס צינור בטצ'הופו, ממש רוכב מתחת לאוקיינוס כולו. עוד דבר שממחיש את עוצמתו של הגל, היא העובדה שכאשר אתה נתפס מתחת לאיזור השבירה של הגל, אם לא הספקת לצלול ולאחוז חזק באחד האלמוגים עד שהגל עובר אותך, אתה פשוט הסטוריה. יש לציין שלמרות שאיזור ה-TAKEOFF הוא לא הרדוד ביותר בגל (הכל יחסי כמובן) הדרופ של טצ'הופו הוא הקשה ביותר בעולם והאינטנסיבי ביותר. ישנם גלים גבוהים ונמוכים כאחד, בהם אתה פיזית חש שכלום לא מחזיק בגל בזמן הדרופ, רק הרייל השמאלי של הגלשן.

 

בימים שבהם הים עולה על גובה של 1.5 מטר, מומלץ בחום לאחר הקטע הראשון של הגל, שבו או שנכנסים לצינור עמוק או שלא, לא לעשות קאטבק ולנסות מזלך באיזור הפנימי של הגל (THE INSIDE) כי זה פשוט הורג. השאיבה באיזור הפנימי של הגל כל כך מסיבית שהיא מגרדת אותך על הריף הרדוד עד שאתה מצליח לצאת לתעלה העמוקה (וגם זה יחסי בלבד) או עד שאתה הופך לבשר טחון. המסר הוא שטצ'הופו הוא מקום מושלם מדהים ביופיו עם גל צינור המושלם בעולם, אבל כזה שמתאים רק למנוסים ביותר בגלישת צינורות בעיקר על ריף אלמוגים. כל גולש במקום הזה חייב לדעת את הגבולות שלו כי כל יום בטצ'הופו מבהיר מחדש שיש גבולות הרבה יותר רחוקים ממה שחשבת.

 

 

עוד נקודות גלישה בטהיטי : PAPARA BEACH- שבירת החוף הדרומי של טהיטי (BEACH BREAK) שמייצרת גלים טובים לימין ולשמאל ממוקם באמצע הדרך מפפיאטה לטצ'הופו.

VAIRAO- שבירת ריף שמאלית כשני קילומטר לפני טצ'הופו. גל מדהים שמרוחק כ-2 קילומטר מהחוף (בלי סירה כ-25 דקות חתירה בלגונה שקטה). הגל ארוך ובעל 3 קטעים. קטע דרופ רדוד, צינורי וכבד (לעיתים עומד דייג על הריף, מים עד לקרסול, לא יותר מ-5 מטר מהגולש שעושה את הדרופ). קטע אמצעי מהיר עם קיר פתוח לביצועים. קטע פנימי ומהיר אשר מוביל עד הצ'אנל, בשפל הגולש חייב לשים לב היכן לצאת מהגל. ואיראו הוא אולי הגל הטוב ביותר של טהיטי.

MARAA- שבירת ריף שמאלית חלולה ומצויינת.

TAAPUNA- עוד שבירת ריף שמאלית מאוד מהירה, עם חתירה ארוכה.

 

חשוב לציין שכל הגלים בטהיטי, ויש הרבה שבירות, אינם קלים לגלישה, אך מדהימים. עונת הגלישה נחלקת לשניים. בדומה לשאר איי הפסיפיק של חצי הכדור הדרומי, בקיץ, מחודש אוקטובר-מרץ הסוואלים מגיעים מהצפון. אלו אותם סוואלים שפוגעים בענק בחוף הצפוני של הוואי, אלא שהם מגיעים לחופיה הצפוניים של טהיטי בגובה נמוך יותר ובאיחור של 3-4 ימים. בקיץ עדיף לגלוש בחוף הצפוני של האי MOOREA שהינו האי הצמוד לטהיטי (ניתן לראותו משדה התעופה). בחורף, מחודש אפריל עד ספטמבר, סוואלים שנובעים ממערכות לחץ נמוך באזור הקוטב הדרומי דרך ניו זילנד, עושים דרכם לחופיה הדרומיים של טהיטי. התקופה הטובה ביותר לגלישה בטהיטי היא בחודשים מאי עד אוגוסט. רוב הגלים נשברים על ריף מאלמוגים ולכן מייצרים גלישה מושלמת, אך מאוד חזקה ותובענית.

 

 

 

טיפים : ניתן להגיע לטהיטי דרך לוס אנג'לס או דרך אוסטרליה מהכיוון ההפוך. ניתן לסוע לטצ'הופו ישר ורך אז לחפש משפחה שתארח אותך, לא צריך לדאוג הם ישמחו. להביא קרם הגנה והרבה. מי שמתכנן לשכור אוטו יכול לצאת לבלות בעיר הבירה פפיאטה, מרחק כ-שעתיים וחצי נסיעה מטצ'הופו, יש מועדונים מגניבים.

מבחינת גלשנים, רצוי לקחת מינימום 3 ששניים מהם קצרים ואחד גבוה יותר לתנאים כבדים יותר, כל אחד וצרכיו הוא. גלשנים הם מצרך מאוד יקר בטהיטי, לא בגלל שאין גלשנים לקנות, אלא פשוט טהיטי היא מקום יקר מאוד וגלשן עולה בסביבות ה-750$.

 

הכי חשוב לזכור שמדובר בגלים חזקים ורציניים, שקריטי שכל גולש יידע את גבולותיו ולא יקח סיכונים מיותרים.

 

הייתם בטיול מעניין  שלחו אלינו את יומן המסע ואנו נפרסם שלח לנו דואר