גלישת גלים בקיאק
מאת: אורי דוגרי

חופי צפון ספרד נמנים על חופי הגלישה הטובים באירופה, ולא בכדי הפכו לאתרי עליה לרגל לגולשים הישראלים.  צוקים גבוהים עליהם מתנגשים גלי האוקיינוס, נהרות הנפגשים עם הים, כפרי דייגים ציוריים, שקיעות מרהיבות וסייסטה אחת גדולה.  ועוד לא הזכרנו את היין...

למי שלא יודע, ספרד מחולקת למספר חבלים כאשר הצפון מערבי מבניהם הוא חבל הבסקים. הבסקים הם עם גאה עם שפה ייחודית, תרבות עצמאית, דגל, ומסורת ספורט מפוארת.

הערים המרכזיות בחבל הבסקים הן בילבאו, עם מוזיאון גוגנהיים המפורסם, וסן סבסטיאן אשר יודעי דבר טוענים שזו העיר עם ריכוז הפאבים הגבוה בעולם למטר רבוע.

 

בתווך שוכן אתר הגלישה המיתולוגי של מונדקה, אשר יוכתר ככל הנראה כאתר עם גל ה-RIGHT הטוב בעולם. ממש בסמוך למונדקה (כ-10 דקות נסיעה), במפרץ קסום, נמצאת עיירת הנופש בקיו (BAKIO). 

להבדיל ממונדקה, שבה הגל "נכנס טוב" רק ממטר ומעלה, בבקיו החל מחצי מטר דופק גל מטורף LEFT ו-RIGHT בשבירת חוף חולית.  למרות שהחוף בבקיו מחזיק כמעט כל גובה, בים של מעל 2 מטר מעדיפים רוב הגולשים לגלוש במונדקה, כי בגובה כזה לגל ה-RIGHT של מונדקה אין מתחרים.  חשוב לציין שגובה הגלים במונדקה הוא תמיד כמחצית מגובה הגלים בבקיו.

 

כשידידנו מבקיו, לואיס אבנדו, אגדת גלישה מקומית ואלוף העולם ב-MASTERS ב-2001, הזמין אותנו להשתתף באליפות ספרד ומוקדמות אליפות העולם ב-WAVESKI, היה ברור לשנינו שהזדמנות כזו אסור להחמיץ.  בתוך שבוע התארגנו על כרטיסים, רכב שכור, דיסקים של שלום חנוך (שני זקנים -  מה לעשות...) והמון מוטיבציה.

 

למי שלא בטוח: ה-WAVESKI הינו בן-כלאיים של קייק וגלשן גלים. ה-WAVESKI מתנהג כמו גלשן גלים ומזכיר באורכו FUN BOARD (2.20 מטר).  הגלישה עליו מתבצעת בישיבה ובעזרת משוט, ובאופן כללי ניתן לבצע עימו את כל הביצועים המוכרים מגלישת הגלים.  שיטת הניקוד בתחרויות ה-WAVESKI זהה לזו הנהוגה בגלישת הגלים, כאשר צינורות ואייריאלים מקבלים את הניקוד הגבוה היותר.

 

לבקיו הגענו 4 ימים לפני התחרות, על מנת להכיר את הגלים והחוף, וכמובן להספיק להריץ כמה סשנים במונדקה.  כבר ביום הראשון הבנו ש"קיבלנו בהפוכה" עם "נחשולי ענק" של 15 ס"מ בעת הגאות, שהותירו אותנו יבשים עם תחושה ש"למה זה תמיד קורה לנו".  מסתבר שעונת הגלים בצפון ספרד מתחילה רק בספטמבר. 

בכדי להציל את המצב, עלה למחרת סוול של חצי מטר, שהחזיק על ליום התחרות. התחרות היתה תחרות ניקוד של מוקדמות אליפות העולם, והינה אחת מבין שלוש תחרויות המתקיימות בספרד.

 

תחרויות דומות נערכות בימים אלו במקומות שונים בעולם, כגון: צרפת, ארה"ב, דרא"פ, ברזיל ואוסטרליה, על מנת לקבוע את הגולשים המתאימים ביותר להשתתף באליפות העולם אשר תתקיים בברזיל בסוף נובמבר (20-28).

 

בבוקר התחרות, ה-20 ליוני, התאכזבנו לגלות שבניגוד לציפיותינו הים נשאר באותו הגובה, ובמילים אחרות – זה לא היה יום רביעי הגדול.  מוקדם באותו בוקר נפגשנו לראשונה עם שאר הגולשים, בינהם טובי הגולשים בספרד. הם שמחו והופתעו לשמוע שיש גולשים בישראל.  השאלה הראשונה שנשאלנו הייתה: האם יש בכלל ים בישראל, ואם לא מסובך להגיע עם הקייק והגמל אל הים.

ים יש, אבל גלים כמו בבקיו אין.

 

מהלך התחרות:

במקצה ראשון: התחרה דני מול הטוען לכתר - מיקלה, ועוד שלושה גולשים. את הגל הראשון לקח דני עם שני אופ-דה-ליפים גבוהים והבהיר לכולם ש: א. יש ים בישראל, ב. בכדי לזכות בתחרות הם יצטרכו להירטב, ו-ג. שהוא לא הגיע לבקיו רק בשביל לצלם את החוף.

את המקצה הראשון סיים דני במקום הראשון, ויחד עם מיקלה, העפיל לשלב הבא.

 

בשלב רבע-הגמר, התחרה דני מול שלושה גולשים אחרים וביניהם ידידנו האלוף המקומי ומי שהיה אלוף עולם ב-2001, לואיס אבנדו.  כשהיה כבר ברור שהקרב הולך להיות קשה ושדני מתכוון ללכת עד הסוף, קיבל דני את הניקוד הגבוה של 9.5 !!! על גל שהפך להיות הגל עם הניקוד הגבוה ביותר בתחרות, והשאיר את לואיס אבנדו הרחק מאחור.

הניקוד הגבוה אותו צבר דני ברבע הגמר, הביא להעפלתו הישירה לשלב הגמר.

 

לגמר העפילו האלוף הנוכחי לואיס אבנדו, סגנו מיקלה, דני ושני גולשים נוספים.

לרוע המזל, עד שהחל הגמר הגאות עלתה והים החל לרדת. דבר שהקשה על הגולשים להתמקם נכון, היות והפיק ירד ממש על החוף, ואורך הגלים התקצר.

את הגל הראשון לקח דני עם שני אופ-דה-ליפים מרשימים, כאט-באק ארוך, וסיים את הגל ממש על החוף.  לואיס ומיקלה לא טמנו ידם בצלחת ודפקו אחד אחרי השני אופ-דה-ליפים ופלאוטרים בלי הכרה.  היה ברור לכולם שהמאבק על הגביע יהיה קשה, ואף אחד מהגולשים לא מתכוון לוותר עליו.

כשהסתיים  המקצה, שהיה המקצה הצמוד ביותר, חיכינו במתח להקראת התוצאות.

שלושת המקומות הראשונים הוכרעו בהפרשים מזעריים. מיקלה סיים שלישי, דני סיים שני, ולואיס זכה במקום הראשון.

 

את התקווה אמנם לא שמענו, אבל החזה התנפח מגאווה.

 

 

 

קישורים:

אתר התחרות:

http://www.itxasondo.galeon.com/1ewt2004.html

אתר על בקיו:

www.bakio.com

www.bakio.org

אלבום תמונות:

http://www.pic.co.il/UserAlbum.asp?uid=015404BFAC164D70A8B58B55A00ADCE5&alid=91977