נוסעים לאינדונזיה
 

מידע כללי על באלי :           

האי באלימצוי בארכיפלג איי אינדונזיה (המשכן למעלה מ-17,000 איים), בין האיים – ג'אווה (Java) ולומבוק (Lombok); הוא משתרע על פני שטח של 5,632 קמ"ר, כ-8 מעלות דרומית לקו המשווה, בין האוקיינוס השקט וים ג'אווה. בשל מיקומו הגיאוגרפי, זוכה האי לאקלים טרופי, עם שתי עונות בולטות - עונה יבשה (אפריל-נובמבר) ועונה גשומה (דצמבר-מרץ), וטמפרטורה ממוצעת של כ-ºc28, לאורך כל השנה.

האי משכן כ-3,000,000 תושבים, רובם פזורים בכפרים קטנים, כ-370,000 מתגוררים בעיר הבירה - דנפאסאר (Denpasar), שהיא גם הגדולה באי; העיר השנייה בגודלה היא סינגראג'ה (Singaraja), המצויה בצפון האי. שרשרת הרי געש פעילים חוצה את האי, הגבוה שבהם - גונונג אגונג (Gunung Agung) הקדוש, המתנשא לגובה של 3,142 מ', התפרץ לאחרונה בשנת 1963.

הקרקע ההקרקע הוולקנית והאקלים הנוח, המאפיינים את האי, הופכים אותו לפורה במיוחד, עם צמחייה טרופית מרשימה, פרחים ושפע של גידולים (ביניהם - אורז, קפה, תה וטבק), וכן - מגוון עשיר של בעלי חיים, בהם למעלה מ-300 מיני ציפורים.                 

            בבאלי, הוא המפורסם באיי אינדונזיה, אי הינדואי המשמר מסורות עבר ועשיר בתרבות, פולקלור ופולחן. האי מעוטר ברכסי הרים געשיים, אגמים, חופים זהובים מפורצים, נחלים וגיאיות ונופים מעשי ידי אדם כ"מדרגות האלים", טרסות אורז גבוהות, מטעי תבלינים וקוקוס. כפרים קטנים מסורתיים משובצים במרחבי האי, מאות מקדשים פרטיים וציבוריים, כניסות מקושתות בפסלי אלים ושדים. המקדשים פזורים בשיאי ההרים ולמרגלות הרי הגעש, בתוך המים ועל מצוקי החוף, ביערות העד ובלב שדות האורז ובאתרי פולחן, כישוף ומדיטציה. באלי זכתה לכינויים "אי האלים" ו"גן עדן עלי אדמות", שמות המסמלים לא רק את יופיו של האי אלא גם אווירה מיוחדת שהוא משרה על המתגוררים בו.

גלישה בבאלי:

הגלים שההגלים של אינדונזיה, ושל באלי בפרט, הם גלים שמגיעים משקעים חזקים שמתחוללים מצפון לקוטב הדרומי ומאזורה הצפון מערבי של יבשת אוסטרליה. הסיבות לכך שהאי מוערך כל כך בעולם הגלישה,והופך להיות ביתם השני של מקצוענים כה רבים  , נעוץ בין השאר במדפי הסלעים המיוחדים והייחודים של באלי, ובנוסף בהפרשים הקיצוניים שבין הגאות לשפל, השונים לחלוטין ממדינות ומאיים אחרים שבסביבתה. בבאלי הגלים מגיעים משלושה כיוונים,דרום,  דרום מזרח ודרום מערב, הצד הצפוני אינו מקבל גלים.

עונת הגליעונת הגלישה המומלצת והגלים הטובים יותר מגיעים ב"עונה היבשה", בחודשים אפריל –אוקטובר, והצד  המערבי של האי עובד יותר טוב, ואילו בעונה הרטובה , בחודשים נובמבר עד מרץ, יעבוד יותר טוב הצד המזרחי של האי. המים חמים 27-25 מעלות כל השנה בממוצע, אף על פי שבאוגוסט ספטמבר הם יכולים לרדת גם ל-22 מעלות. אין צורך בחליפות.

           fk כל גולש יוכל למצוא בבאלי את הגל שמתאים לו. יש שיאמרו שבבאלי וסביבתה יש כ-50 ספוטים, אבל אני לא ארצה להגזים ואומר שיש 25 לפחות. לא מקרי הוא הדבר , שבביקורכם בבאלי תפגשו שם מקצוענים , אלופי עולם, ומדורגים בטופ 10. כיון שהמקום כל כך אנרגטי, כל כך שליו, ובגלל שיש בו הכל , הוא מושך אליו את טובי הגולשים בעולם  בעיקר בגלל הגלים, אך בפירוש לא רק בגללם. להלן סקירה  קצרה על הספוטים:

Uluwato               -  ממוקם בקצהו הדרומי של האי ונחשב לאחד הגלים המוערכים בעולם. הדרך אליו יפיפייה,  המון ירוק בעיניים, דרך מפותלת עם נוף משגע , כפרים נחמדים, וכביש רגוע ושקט. כשמגיעים לחנייה של המקום, מבינים כבר שיש כאן משהו מיוחד. בסוף צוק שגובהו כ-150 מטרים אתה מקבל את התמונה של   uluwato  ושל האוקיאנוס ההודי בשיא עוצמתו. לא משנה אם זה יום של חצי מטר או 3 מטר, זה תמיד מרשים לראות את המקום הזה מחדש, נראה כאילו כל יום בו הוא הרפתקה חדשה. הגל עצמו הוא גל שמאלה left  והחוף מחולק באופן טבעי, לארבעה שבירות כשלכל אחד שם אחר.  זה מחולק בצורה מדורגת וכל אחת מהשבירות עובדת בתנאי הסוול הקיים , גובהו, הכיוון, והגאות והשפל. גל יחסית קל לתפיסה, גל עם המון כוח, והמון מהירות, בחלקים מסוימים יותר שטוח  ובחלקים מסוימים super tube   בימים טובים מאד אפשר לרכב שם על גל ולעבור מחלק לחלק, שעליהם הסברתי קודם. הגלים יכולים להגיע שם לאורך של 200 מטר ביום טוב. בגלל ששמו הולך לפניו זהו חוף שלרב יש בו גולשים במים, עם מקומיים שגולשים שם בצורה מעוררת כבוד , ברגע שאתה נכנס למים מראה נוכחות  ותופס גלים יעזבו לך את כל הגלים שתרצה, תהסס או לא תיקח גלים, ההפסד כלו שלך. ענייני הגאות והשפל, והצורך בטבלת שעות של גאות ושפל היא חובה בבאלי ובאינדונזיה בכלל. הגלים ב-uluwato   הם גלים לביצועים, לרכיבה בכיף,  לצינורות  ולהתעופפויות, הכול תלוי בגולש, הגל מבחינתו יספק לגולש בדרך כלל תנאים מעולים. עובד בכל ימות שנה, מגובה של חצי מטר ועד 8 מטר. הקרקעית בחוף זה היא ריף עם אלמוגים חיים.

 

מה padang-padang               נכתב, ומה לא נאמר על החוף הזה. ממוקם כקילומטר לפניי uluwato , ואף על פי שהוא קרוב כל כך מדובר בגל שונה כל כך. זהו גל צינור פרופר. נדיר לראות שם ביצועים רציניים, אם בכלל. המקום עובד לרב בגלים של 5-6 פוט ומעלה, וכשזה עובד זוהי מכונה משומנת בפעולה. העקביות השרטוט  והמסה, הם שם המשחק בחוף הזה. מדובר בגל שמאלה, left, הנשבר אל מול  מצוק סלעים גבוה. בניגוד ל-uluwato  שבו החוף מחולק ל 4 שבירות, פה יש point  אחד שממנו לוקחים את הגלים, ואליו תמיד חוזרים, אין פה  לקחת את הגל בצד, או לשבת למטה. גלישה בחוף הזה מצריכה  מיומנות וידע.עם לקיחתו של הגל ואחרי כמספר מטרים יפתח צינור חלול ועוצמתי, צינור ארוך מאד  שמשאיר לגולש מספיק מקום למצוא את המקום שלו בתוך הכיס, יחד עם זאת בימים של שפל וזרם חזק נוצרת שם מדרגה של מים שהופכת גם את הכניסה לגל  וגם את הרכיבה והשהייה בצינור ליותר קופצנית ובו באים לידי ביטוי ניסיונו וכישרונו של הגולש. הגלים יכולים להגיע שם לאורך של 100-150 מטר ביום  טוב. עובד לרוב בסוולים יותר גבוהים, אפשר לגלוש שם מחצי מטר ועד  ארבע מטר. הקרקעית בחוף זה היא ריף עם אלמוגים חיים.

 

 

  

Nusa-dua               - חוף שממוקם בקו אווירי די ישר עם    uluwato    רק בצדו השני של האי, בצד המזרחי. חוף ידוע מאד בבאלי, הן בגלל היותו מוקד משיכה לתיירים רבים גולשים ושאינם גולשים כאחד. חולותיו הלבנים והנקיים, המלונות המדהימים המצויים בו , היופי והשקט שהוא משרה, והמים הכול כך נקיים שלו מושכים אליו אנשים מכל רחבי האי. Nusa dua הוא חוף שמחולק לאורך של למעלה מקילומטר, לקטעים קטעים. היציאה מהחוף לשבירת הגלים, מצריכה לקיחת סירת מנוע הנמצאת בסמוך למים הרדודים ולחוף. 8 דקות על הסירה ואתם קופצים לספוט. בדרך כלל רצוי לקפוץ מהסירה בנקודה הכי נגדית לכיוון הזרם, שהוא זרם קבוע תמיד שם , זרם הנע מכיוון דרום לצפון. השבירות בחוף זה הם גם שמאלה במקום שנקרא temple  וגם ימינה  בשאר הנקודות. זהו גל עוצמתי, כיפי, קל יחסית לתפיסה, ומשתנה משעה לשעה בקצב מטורף. זהו גל שנפתח ונפתח ונפתח , לעיתים צינורי לעיתים נשפך, ותמיד דוחף את הגולש קדימה  ומשאירה לו רק מחשבות איך לרכב עליו. בחוף זה יש הרבה מאד עבודת ידיים, אתה חותר שם כל הזמן, הזרם חזק ובכדי לא להיגרר על הגולש לחתור לכיוון הנגדי כל הזמן. הוא נחשב לחוף שמקבל עם uluwato   לחוף הכבד ביותר בבאלי מבחינת הגובה שהוא יכול להחזיק, וכוחו של הגל. עובד מגובה של חצי מטר ויכול להגיע ל-5 מטר, אך כמו בשאר החופים בבאלי מדובר בכוחות ועוצמות אחרות לגמרי מאלה הידועות לגולש הישראלי.הגלים יכולים להגיע שם לאורך של 200-150 מטר ביום טוב.הקרקעית בחוף זה היא ריף עם אלמוגים חיים.

                כאמור רבים הם החופים ואתרי הגלישה באי הזה. טעמנו טעימה קלה מהם, אך האי הזה הוא כה משופע ומגוון שבכל שנה מגלים בו ספוט חדש, שהיה נסתר מהעין עד כה.

סוף דבר:

האי באלי נחשב ובצדק, לגן עדן יפהפה, והוא הפך לאבן שואבת למיליוני תיירים מכל העולם, בעיקר כאלה שהפרוטה מצויה בכיסם, אבל גם תרמילאים שמבקרים באזור. האי באלי נחשב ליעד נפלא למי שמבקש לנפוש ולהתנתק מכל העולם. מלבד היותו אי יפהפה עם תרבות ופולחנים קסומים מדובר בגן עדן לחובבי קניות, וחובבי גלישת גלים. אם אתם חובבי הטבע באלי לא תאכזב אתכם עם שדות אורז פרושים עד אין קץ, הרי געש מבצבצים מבעד לעננים יערות מטושטשים וטרופיים וחופים פרושים חבוקים במימיו החמים של האוקיאנוס ההודי.

אם בקניות ומסיבות פראיות חשקה נפשכם מפרץ קוטה הוא האזור שלכם. חופי קוטה ולגיאן מציעות לתיירים אוכל מערבי קניות גלישה בים, שקיעות ולילות שערורייתיים. הינדואיזם בהתגלמותו .            

אם באתם לטיול שמטרתו בין השאר שלווה נפשית ועניין בדתות שונות תמצאו שלל מקדשים מרשימים ופסטיבלים צבעוניים ומרהיבים. פסטיבל גלונגן למשל הוא הפסטיבל הגדול שאורכו 10 ימים בו לפי האמונה כל הטוב יורד אל הארץ בדמות אריה- כלב שעובר מכפר לכפר. באלי היא שם נרדף לטקסים ופולחני דת. כמעט כל חודש יש פסטיבל ססגוני אחר.