מאת:  מיכה לרנר

 גולד קוסט אוסטרליה

 

בתחרות שנערכה השבוע בגולד קוסט, בחוף סנאפר רוק, נתנו מקצועני העולם הצגת גלישה מהמרהיבות שנראו בתולדות האי ס פ . ביומים הראשונים הגלים נעו בין מטר וחצי לשתיים פלוס, של צינורות מושלמים וארוכים, שלקראת סוף התחרות ירדו למטר עם התקפות נדירות של מטר וחצי, כן טראגי נורא... תנאי גן העדן האלו, בשילוב עם מים חמים, ואופנועי ים שדואגים להעלות חזרה את הגולשים לפיק אחרי כל גל (ככה זה, חס וחלילה שיתעייפו קצת בשביל המיליונים) סיפקו הצגת תכלית של נטו גלישה איכותית ורציפה. המנצח הוא דין מוריסון.

 

היו כול מיני מקצים מדהימים וקשים לאורך התחרות. ההפתעות היו:

הפסדו של קלי סלייטר לדין מוריסון, אחד הכוכבים העולים של אוסטרליה, וחלק מהשלישייה המוחצת של הגולד קוסט, חבורת נערים שגדלו באותו חוף: ג'ואל פרקינסון היידוע בכינויו פארקו, מיק פאנינג, ודין מוריסון. כל אחד ואחד מהם תותח גלישה, וכולם מועמדים רציניים ביותר למעמד אלופי העולם הבאים. דין מוריסון הוא ילד מוכשר שגדל ברחובות של הגולד קוסט למשפחה בעייתית ( או יותר נכון בלי משפחה), ואומץ ע"י רביט בארטולומיאו, אייקון גלישה, אלוף עולם לשעבר, וי"ור האי ס פ, בהווה. על פני השטח נראה, שרביט עשה עבודה כמו שצריך והוציא ילד שקט, גולש בחסד שלא מתבייש לתת הצגות גם בגלי פייפלין ענקיים.

 

פאט אוקונול (הבלונדיני המתלהב מהסרט אנדלסס סאמר 2), היה גם כן הפתעה גדולה בתחרות, כשהגיע עד החצי גמר, תוך הפגנת גלישה תחרותית ברמה גבוהה מאוד. אבל שום דבר לא עזר לו נגד השור הזועם, מארק אוקיליפו, האיש המבוגר ביותר בסבב (36 שנה), אלוף העולם של 99, אייקון גלישה, והאיש שנבחר בסקר, לגולש הנאהב ביותר בכול הזמנים. אוקיי עשה קאמבק היסטורי בתולדות הגלישה והספורט בכלל, עם כניסה מחודשת לעולם התחרותי אחרי יותר מעשור של הפסקה, שבמהלכה הוא נפל לסמים, השמין כמו פיל, והפך לשבר כלי. אוקי נתן השראה להמוני גולשים בעולם מכול המגזרים שהחיים כגולש לא נגמרים איפשהוא שם שסוף שנות העשרים אחרי שגמרנו לפוצץ את אחרון החצ'קונים שלנו. את הצ'קים תרתי משמע, הוא פודה עד היום, כשביאלבונג החתימה אותו לאחרונה, כן בגיל 36, לעוד 15 שנה של פעילות בענף. מה עוד שהוא הצליח להעיף במקצה מדהים באיכותו את פארקו בתחרות הנ"ל, ולאחר הבסתו של פאט אוקונול, התמודד בגמר עם דין מוריסון.

 

מקצה הגמר למעשה נגמר תוך 7 דקות, עם שני גלים שכללו יותר מ13 ביצועים (כל גל!!!!!!!!), כולל צינורות, של דין מוריסון שזיכו אותו בציונים מעל ל 9 נקודות. היה נראה שאוקי מנסה להתמודד אם כי הלחץ היה כבד, והוא אף נפל פעמיים מיד עם תחילת הגל בניסיונות הימור על ביצועים חזקים. שיטת הניקוד השתנתה, ומהשנה, מדובר בשתי הגלים הטובים ביותר לכול גולש (במקום 3 כבעבר). בנוסף, שינו גם את חוקי העדיפות (פרייוריטי) לתפיסת הגל; לא עוד הגולש שנמצא בפיק (דבר שיצר תחרות חתירה מתמדת ואף אלימות מיותרת) אלא הגולש שתפס אחרון הוא זה שמחכה בתור. החיסרון של שיטה זו היא שהיה והגולש המוביל בניקוד, הוא גם בעל זכות הקדימה, אז הוא יכול "להתיישב על הפיק" ולדאוג פשוט לזה שהגולש שמחכה בתור לחוץ, יתייבש לו ויתבשל במיץ ש/ל עצמו.  

 

המקצה המרהיב ביותר לדעת רבים, היה מקצה הראווה שנעשה בין החצי לגמר, בו נכנסו רוב פליטי התחרות, מקליי סלייטר, דרך האחים הוגבוד, קאלני רוב, טיילור נוקס, טאג' בארו ועוד רבים אחרים. כולם "התמודדו" על 5000 אלפים דולר, סתם ככה לביצוע הכי מרהיב. במהלך המקצה הזה, לפחות לדעתי, סלייטר הראה לכולם שאיך שהוא מתקשר עם הים זה משהו שהאחרים יכולים רק לחלום עליו. הוא נתן סטים מדהימים של צינורות, לקח את 5000 הדולר בעזרת אירייאל מדהים, וגרם לקהל לצאת מגדרו. אחרים, התמקדו בלעשות שטויות כמו לרכב על גל ביחד, להוריד אחד לשני את המכנסיים, או סתם לעשות תנועות מפגרות וידועות בחיקוי של גולשים מתחילים עם עצירות (רפארטואר שדי נמאס לראות בשנים האחרונות בסיום של כול סרט גלישה).

 

בסך הכול, הייתה הצגה של חמש כוכבים. ברמות כול כך גבוהות. רחמיי יוצאים אל השופטים, איך לעזאזל מעדיפים מתחרה זה או אחר, שכול גל יותר מדהים מהשני, שכול גולש נותן סטים מושלמים של ביצועים, צינורות, והתעופפויות בכמויות כאלו שקשה לעקוב. בקיצור, צרות של עשירים, גולשים מושלמים, גלים מושלמים, בדיוק כמו אצלנו בארץ...

 

שאו ברכה כולכם, ואל תשכחו שהכול נורא חשוב בחיים אבל להרגיע את הנשמה שם בים זה הדבר החשוב מכולם, התנאי הבסיסי לתפקוד יום יומי.

 

 סלייטר מפציץ

.  

 

 

ראיתם תחרות מעניינת כתבו ושלחו אלינו

www.topsea.co.il