כתב נושא: גלישת סאפ - לא רק לחובבנים  (נקרא 7687 פעמים)

מנותק ProsurfClub

  • Newbie
  • *
  • הודעות: 1
גלישת סאפ - לא רק לחובבנים
« ב- : אוגוסט 08, 2017, 11:06:59 PM »
בניגוד לאמונה הרווחת, גלישת סאפ היא לא כזאת קלה..

ההסתערות הראשונה שלי על הסאפ הסתיימה עם השפלה, בקושי הצלחתי להתאזן על הלוח והרבה פחות לתפוס גלים - בסופו של דבר נמאס לי ליפול ולחצות אל החוף בבושה. לאחר יותר מעשור על גבי הלונגבורדינג הנחתי שהמעבר שלי לגלישת סאפ תהיה קלה כמשב רוח. טעיתי .
באותו יום למדתי שגלישה וגלישה נוטה הן שתי חיות שונות, וככל שתקדימו לקבל את זה כך תוכלו להשתפר אז קחו נשימה עמוקה, שלטו בגאווה שלכם, והתכוננו להביך את עצמכם במהלך הניסיונות הראשונים.

עם זאת, מסתבר שכמה עצות יכולות ממש לעזור. אז לפני שאתם מוציאים את המשוט ...כדאי לבדוק כמה מהעצות שהבאתי כאן .

1. מיצאו את הסאפ הנכון 

בחירת הבורד הנכון יעשה את כל ההבדל. Raceboards, הבורדים המתנפחים אינם בנויים עבור גלישה מהירה ורק יאיטו את ההתקדמות שלכם. בעת בחירת ההסאפ הראשון שלכם אתם רוצים את הבורד הכי חזק ויציב. משמעות הדבר היא שהגודל בהחלט קובע, לוח בטווח שניים עד שלושה מטרים, כ -76  סנטימטרים רוחב ,עם נפח של 140 עד 200 ליטר. כמו כן, חשוב שיהיה לך מספיק "בטן" (העקומה התחתונה של הלוח מהאף ועד הזנב) כך שלא תקבור את האף בתחתית כל גל.

כאשר יש ספק, עדיף לדבר עם גולש/ת מקומי שיהיה בדרך כלל יותר משמח/ה לחלוק את הידע שלהם איתך. האידיאל הוא לנסות כמה לוחות שונים אפשר מחבר או מאזורי השכרה/מחירה בפרוסרף חוף הרצליה לדוגמא  ;) זה ייתן לכם להרגיש סוגים שונים של בורדים פיזית ולעזור לך לקבל החלטה מושכלת יותר בעת רכישת הסאפ הראשון שלכם. לבסוף, זיכרו תמיד ללבוש רצועה כדי להגן על עצמכם ועל אלה הגולישים סביבכם.

2. הכניסה אל הים
עכשיו שיש לכם את ההסאפ הנכון הגיע הזמן לתפוס כמה גלים. אבל לפני שאתם הולכים לקפוץ אל תוך הגלים עדיף לעצור ולהשקיף על מתווה החוף כך תדעו מהיכן כדאי לצאת (על כל מקרה שלא יבוא) . אם זה בפעם הראשונה שלכם על הסאפ אז עדיף להימנע מאזורים צפופים ,לחפש מקום עם גלים "עדינים" . כמו כן לפקוח עין על סיכונים אחרים: כולל סלעים בולטים, חוף רדוד, דייגים ,שחיינים.. בקיצור כל מה שעשוי להתקל בכם ולהפך.

מוכנים ? סבבה ! עכשיו לצאת אל המים עם הבורד לצידכם עד עומק המותניים וקדימה ,לקפוץ על הסאפ !
קל יותר בהתחלה לחתור על הברכיים או אפילו בשכיבה נטוייה עם להב המשוט מתחת לחזה שהידית בולטת מעל החרטום . אם אתם מעדיפים לעמוד, זכרו לכופף את הברכיים ולשמור על הרגליים גמישות - בדומה לעמדת הגלישה "הרגילה" שלכם כדי לעזור לכם לשמור על איזון, במיוחד כאשר מגיעים אל ה"מים הלבנים" (הקצף).

הרעיון הוא לחתור חזק לתוך הקצף לשים משקל על הרגל האחורית בכך לדחוף את "אף" הלוח מעל הקצף עכשיו  להשתמש במומנטום שלכם ...ולחתור דרך הגלים. תשימו לב שאם תשענו מעט לאחור זה יעזור לכם לעלות את הבורד ולהתגבר על הwhitewater (הקצף) . טכניקה מתקדמת יותר תכלול הכוונת החרטום אל מול הגל על ​​ידי דחיפת צד אחד עם המשוט, תכניקה זאת מכונה "אדג'ינג" ותעזור לכם להסיט חלק מאנרגיית הגלים כשאתם על קצה הגל. כאן המקום לציין שלעולם לא מניחים את המשוט ! אפילו שאתם על החוף גם אם הוא מעצבן או גורם לכם להיראות "חנונים".

3. לתפוס את הגלים

ברגע שאתם צוברים ניסיון נוסף לתפוס גלים על סאפ זה הרבה יותר קל מאשר על בורד מסורתי. אבל עד שתדעו מה אתם עושים רק לכוון את הבורד לכיוון הנכון הוא אתגר לא פשוט . המפתח הוא להתחיל לאט ולהיות שיטתי בגלים שתבחר.
סטנדופ חתירה נותן לכם יתרון גדול כי יהיה לכם תצוגה טובה יותר של הגלים המגיעים מרחוק בעת בחירת הגל הרצוי וישאיר לעצמכם מספיק זמן כדי לסובב את הסאפ בזמן ולא ברגע האחרון, מה שגורם בד"כ למתחילים להתרסק עם הפנים לתוך הגל.
כדי להסתובב מהר יותר תצטרכו לשלוט על ציר התנועה. טכניקה זו כוללת צעד אחורה על זנב הלוח כדי להרים את החרטום מעל המים ולאחר מכן לחתור בצד הנגדי של הכיוון הרצוי.
טעות נפוצה של מתחילים היא לחתור כאשר הלוח פונה לכיוון החוף, מה שגורם ללוח לסתות מהכיוון הרצוי. טכניקה טובה יותר היא להסתובב לכיוון הגל באותו הרגע שהוא מגיע ואז לחתור במקביל אל הגל לפני שמתחילים בחתירה המהירה יותר קדימה/שמאלה/ימינה בהתאם לכיוון הרצוי ,עכשיו כאשר אתם כבר על הגל זה הזמן לפנות לכיוון החוף אך תמיד באותה הזווית שבה הגל מתקדם. חשוב לציין שבאותו הזמן שבו הבורד פונה לכיוון החוף נרצה להזיז את הרגליים ממצב של חתירה (רגליים מקבילות לקדימה) למצב גלישה (רגליים מקבילות הצידה) כך שתוכלו להישאר יציבים בהאצה הפתאומית שנגרמת כשעולים על הגל.

4 . לרכב על הגלים
עכשיו, לאחר שתפסנו את הגל תמצאו שהגלישה קלה הרבה יותר למרות המשוט והבורד הגדול אינסטינקט הגלישה שלכם יתחיל להשתלט. למעשה המשוט מאפשר לכם לא רק להישאר יציבים בגלים סבוכים ולהגיע לאיזורי הגל הרצויים אלה גם לקבע את המשוט במים מה שיעזור לכם לעשות פניה חזקה יותר ולשמור על האיזון שלכם.
הדרך הטובה ביותרלהשתפר תמיד תהיה להתאמן להתאמן ולהתאמן. אם תקדישו את הזמן והמאמץ להתמקצע בטכניקות אלה בסופו של דבר הם יקרו בצורה טבעית. עד אז, תמיד שתהיה לכם את הנחמה לדעת כי גם גולשי הסאפ הטובים בעולם התחילו מאותה הנקודה בדיוק.

מקור :
http://www.prosurf.org/sup
« עריכה אחרונה: אוגוסט 08, 2017, 11:09:47 PM על ידי ProsurfClub »