כתב נושא: כבוד למגזר  (נקרא 15697 פעמים)

מנותק הזקן והים

• Sr. Member
כבוד למגזר
« ב- : נובמבר 21, 2007, 06:24:19 AM »
האם גולש גלים מרושש פיתח תיאוריה חדשה אודות היקום?
צורה גיאומטרית ייחודית, אותה גילה גולש הגלים גארט ליזי, עשויה לגלות את הקשר בין כוח הכבידה לשלושת הכוחות האחרים. הפיזיקאים נלהבים
אבי בליזובסקי, "הידען"
פורסם:    19.11.07, 12:45

שתף
גולש גלים מרושש הצליח לשכנע מדענים כי פיתח תיאוריה חדשה אודות היקום, שנראית כמתן מענה לאחת השאלות הקשות ביותר של הפיזיקה, ולמרבה ההפתעה - המאמר שלו והתיאוריה זוכים לתמיכתם של מדענים בכירים בעולם.

על פי אתר הטלגרף, לגארט ליזי יש אמנם דוקטורט, אך אינו עובד כרגע באף אוניברסיטה ומבלה את מרבית השנה בגלישת גלים בהוואי. הוא משמש גם כמדריך טיולי רגל ובונה גשרים. הוא מתגורר במבנה מאולתר בגו'נגל. בחורף הוא מבלה את זמנו בהרים ליד אגם טאהו, נוואדה, בגלישת מדרונות בשלג. "קשה לגלות את מסתרי היוקם כאשר אתה מנסה לחשוב היכן אתה וחברתך לחיים תישנו בחודש הבא", הוא אמר לאתר.

עוד ב"הידען": מנהלי מחשוב לא מתייחסים ליעילות השימוש באנרגיה

למרות מסלול קריירה בלתי שגרתי זה, ההצעה שלו ראויה לציון משום שבסטנדרטים הסודיים של פיזיקת החלקיקים היא אינה דורשת מתמטיקה מורכבת במיוחד. יתרה מזו, היא אינה דורשת יותר מממד אחד של זמן ושלושה ממדים של מרחב, בעוד התיאוריות המתחרות דורשות עשרה ממדים או אף יותר ותפיסות מוזרות אחרות. יתכן גם שניתן יהיה לנסות את התיאוריה שלו, החוזה קיומם של חלקיקים חדשים, באמצעות מאיץ החלקיקים הארדון, שיחל לפעול ליד ז'נבה בשנה הבאה.

"מוחי התפוצץ"
רועי צזנה מוסיף, כי התיאוריה החדשנית מבוססת על צורה גיאומטרית בשם E8, שהתגלתה בעזרת המתמטיקה. זוהי תבנית מתמטית מסובכת עם 248 נקודות בשמונה מימדים שונים. ליזי נתקל במאמר המנתח את הצורה לפני שישה חודשים והבחין שחלק מהמשוואות המתארות את E8 תואמות למשוואות המתארות אינטראקציות בין חלקיקים יסודיים.

ליזי מספר לעיתון New Scientist כי "ברגע שהבנתי את זה, מוחי התפוצץ עם ההשלכות והיופי של הדבר הזה. חשבתי: אלוהים אדירים, זהו זה".

ליזי הבין שכאשר הוא מסדר את כל החלקיקים היסודיים והכוחות ב- 248 הנקודות של E8, הוא יכול למצוא את הקשרים ביניהם. בדרך זו הוא יכול למצוא פתרונות לבעיות שסיבכו פיזיקאים במשך שנים, כמו הקשר בין כוח הכבידה לשלושת הכוחות האחרים.

אף כי עדיין נדרש לליזי לשכנע את הממסד, שהוא הצליח להשיג את מה שאיינשטיין נכשל בו, יש בכל זאת משהו מהמשותף בין השניים – איינשטיין החל את הרפאתקאותיו בפיסיקה התיאורטית כאשר שהה מחוץ לזרם המרכזי של הממסד המדעי, כרשם פטנטים, אך הוא נכשל בהשגת הגביע הקדוש – הסבר כולל המאחד את כל החלקיקים וכוחות היקום. כעת מציע ליזי תשובה זו בדיוק.

עוד ב"הידען": האבא של הכבשה דולי חוזר בו מתמיכתו בשיבוט

לי סמולין ממכון פרמיטר לפיזיקה תיאורטית שבקנדה מתאר את עבודתו של ליזי כנפלאה. "זה אחד המודלים לתיאוריה המאוחדת המשכנע ביותר שראיתי", אמר. "למרות תדמית הגולש הבטלן שלו, הוא השקיע מאמץ וזמן רב בעבודה על המורכבויות של המבנה, לפחות כמה שנים", אמר פרופ' סמולין לעיתון הבריטי טלגרף.

עוד ב"הידען": התגלה דינוזאור עם פה דמוי שואב אבק

אך האם התיאוריה נכונה? למרות התפעמותם של פיזיקאים רבים מפשטותה המתמטית וההבנתית של התיאוריה, ליזי מודע היטב לכך שהיא אינה מוכחת עדיין. בין היתר, על מנת למלא לגמרי את E8, אנו זקוקים עדיין ליותר מ-20 חלקיקים חדשים שטרם נחזו או התגלו.

ליזי מקווה כי ניתן יהיה לגלות את החלקיקים החדשים האלו בעזרת מאיץ החלקיקים הגדול, הנמצא בשלבי בניה בג'נבה בימים אלו. המאיץ – שנקרא Large Hadron Collider – יתחיל לפעול רק בשנה הבאה.

"זאת תיאוריה של הכל או לא-כלום – או שהיא נכונה בדיוק, או שהיא שגויה לגמרי", אומר ליזי ל- New Scientist. "אני מודה שזו יריה באפלה, אבל ההצגה תיגמר רק כשמאיץ-החלקיקים הגדול יתחיל לשיר".
כבוד למגזר!
יצא לחפש גלים ומצא את המלוכה.
« עריכה אחרונה: דצמבר 29, 2010, 05:55:11 PM על ידי orian »

מנותק אסיף

• גולש מיקצועי
  • Hero Member
    • דוא
בעניין: כבוד למגזר
« Reply #1 ב- : נובמבר 21, 2007, 07:16:19 AM »
פששש יפה לאללה חחח גולש עם דוקטורט זה כבר יפה :]

אחח מעצבן אותי שתמיד נתפס לגולש התדמית של הבטלן נכון שזו הסטיגמה של הגולש אח יש גולשים חרוצים .. הוא לא ממש דוגמה לזה כי הוא די בטלן אבל רואים שממתי שהוא קלט משהו הוא שקד על זה כמו מטורף !!
Team Suok A Carmel

מנותק הזקן והים

• Sr. Member
« Reply #2 ב- : נובמבר 21, 2007, 04:45:03 PM »
לדעתי אתה לא יורד לסוף הדברים.
יש הרבה שטוענים שגלישת גלים זה אחד הדברים היותר זנים (ZEN) שישנם. עוזר לנקות את הראש, משהו מדיטטיבי.
דוקא זה מה שעוזר לאנשים להיות יצירתיים.
הפיזיקאי הזה, לא ממש התבטל. הגלישה עזרה לו לשפר את החשיבה שלו. הוא חשב. ועוד חשב.
בסוף הגיע לרעיון יצירתי שעשוי להיות פריצת דרך אמיתית בפיזיקה. כמובן שיש עוד הרבה כדי להוכיח אבל הוא בכיוון.
למי שירצה כאן קצת תמצית של מה הוא בעצם גילה ולמה זה מהפכני, אנסה להסביר, אבל רק אם אתבקש.
שונא לחפור בעניניי פיזיקה קוואטית, יחסות כללית ותורת המיתרים למי שלא ממש מתעניין (:
הזקן

מנותק אסיף

• גולש מיקצועי
  • Hero Member
    • דוא
« Reply #3 ב- : נובמבר 21, 2007, 05:36:54 PM »
אתה מוזמן או מתבקש להסביר בבקשה ואפילו לפרט אם יש לך כוח   ;)
Team Suok A Carmel

מנותק הזקן והים

• Sr. Member
« Reply #4 ב- : נובמבר 21, 2007, 06:22:19 PM »
טוב, זה הולך ככה.  אני מנסה לפשט כמובן. עדיין זה יהיה נכון.

שני כיוונים מעניינים קרו בראשית המאה העשרים בפיזיקה.
1. איינשטיין ניסח את תורת היחסות שלו שהצליחה להסביר מה קורה ברמת המקרו (יענו, הקוסמוס, גלקסיות וכדומה) ועסק בעיקר בכח המשיכה ובזמן.
2. דרך נילס בוהר, דיראק, אייזנברג ואחרים נוסחה תורת הקוואנטים אשר באה להסביר מה קורה ברמת המיקרו (יענו, אטומים, קווארקים וכל מני חיות כאלו) ועסק בכח החשמלי-מגנטי ובכוחות הגרעינים (החזק והחלש).

אמאמאה, לא ממש הצליחו ליצור תורה מאוחדת שתסביר את הכל. איינשטיין, מאז שברח מגרמניה לפני מלחמת העולם הראשונה, תפס סתבל'ט בפרינסטון והרביץ קטעים על הכינור שלו, ניסה לנסח את תורת השדה המאוחד שתחבר את 1. ואת 2.
אגב, למרות שהוא זה שבמקרה אשם בהתחלה של תורת הקוואנטים (האיש קיבל את הנובל שלו למרבית האירוניה על הסבר לתופעה הפוטו-אלקטרית ולא על היחסות) הוא לא ממש התחבר אליה פילוסופית ("אלוהים לא משחק בקוביה" הוא טען. הוא טעה אגב).

בקיצור, אלברט שלנו קרע את התחת, התפגר ולא מצא תשובה.

מאז, עוד כל מיני פיזיקאים חכמים (שלא אמנה) הרחיבו את המודלים המתמטים של תורת הקוואנטים באמצעות כל מיני פטנטים מתורת החבורות (הסבר בנפרד). למשל, יובל נאמן שלנו, יחד עם מארי גלמן, הצליחו באמצעות המתמטיקה הזו לחזות את הקיום של חלקיק אקזוטי (אומגה שמו) ששנים מאוחר יותר הצליחו במעבדה (מאיץ חלקיקים ענק שמפציץ את החומר וגורם לפירוק ויצירה של חלקיקים חדשים) להבחין באומגה. הם קיבלו נובל על זה אגב.

למרות הכל, לא הצליחו לחבר את 1. ואת 2.

עד אשר בשנות השמונים, 2 חבר'ה צעירים , באו עם רעיון אחר לחלוטין, שאומר שבעצם החומר שלנו לא בנוי מחלקיקים אלא מסוג של מיתרים (יענו חוטים או כמו שאנו מכירים LEASH) קטנים קטנים קטנים אשר משום מה מתנודדים. והקטע הוא שאם מיתר מתנדנד בתדירות מסוימת הוא בעצם חלקיק מסוים. תדירות אחרת חלקיק אחר.   COOL , לא?

זאת תורת המיתרים על רגל אחת.

אמאמאה. תורת המיתרים סיבכה דברים. פתאום יש לנו יקום שמורכב מ-10 מימדים (ומאוחר יותר נוסף עוד 1) וכל מיני באלאגן. אבל:
א. היא חיברה את 1. ואת 2.  וזה טוב.
ב. היא לא ממש היתה ניתנת לאימות באמצעות ניסוי (כמו במאיץ חלקיקים) . וזה רע.

מה שאומר שתורת המיתרים גלשה , שימו לב למשחק המילים, לאיזור המטאפיזי.

והחברה כולם היו תקועים.

פתאום מגיע הגולש הזה, ומצליח למצוא מודל מתמטי משוכלל יותר (E8 שמו להבדיל מהמודל הסטנדרטי SU5) אשר לא צריך שום LEASH ולא נעליים אלא חוזר למקורות. ומה שיפה במודל שלו, חוץ מזה שכל מיני פסיכים רואים שם מגיני דויד בגרפיקה, זה שהוא מחבר את 1. ואת 2.

והפואנטה? כנראה שניתן לתכנן ניסוי ולהוכיח (או לשלול זאת).

בגדול, הגולש שלנו הצליח (יתכן, צריך עוד להוכיח או לשלול בניסוי) להמציא מודל פיזיקלי חדש בדיוק איפה שאלברט החביב המשופם שלנו נכשל !!!

תארו לעצמכם מה היה קורה אבל אם איינשטיין היה גולש ? באסה, שהוא נולד בגרמניה וחי בשוויץ ולא בהוואי למשל.

זהו, קיצור תולדות הפיזיקה של המאה עשרים , עשרים ואחת, עבור הגולש הממוצע.

מנותק visner_88

• Hero Member
    • דוא
« Reply #5 ב- : נובמבר 21, 2007, 06:25:51 PM »
אסיף אתה פורץ הדרך הבא בפיזיקיה תשמיך ללכת לחמד"ה חחחח.... ;D
keep our oceans alive...

מנותק הזקן והים

• Sr. Member
« Reply #6 ב- : נובמבר 21, 2007, 06:32:43 PM »
אתם שניכם בני 15 ו-16. וואלה, יש לי בת בגילכם.
אבל, תדעו, היו מדענים ענקים גלואה למשל  (מי שנתן את הבסיס המתמטי לכל המודלים שפיזיקאים משתמשים בהם כיום) אשר בגיל 18  :o עשה את התגליות שלו. המסכן אגב התפגר בגיל 20 בדו-קרב הזוי על לב של איזה כוסית מוזרה.
כנ"ל אנריק האבל, הנורבגי הגאון, גיל 17.
איינשטיין עצמו ניסח את היחסות הפרטית בגיל 21 או 22.

נערים בגילכם, לא פחות, הצליחו לעשות מהפיכות בעולם. ולא רק לתפוס פינות ופלואטרים.

מנותק amirgal

• Hero Member
    • דוא
« Reply #7 ב- : נובמבר 21, 2007, 06:36:42 PM »
אתם שניכם בני 15 ו-16. וואלה, יש לי בת בגילכם.
אבל, תדעו, היו מדענים ענקים גלואה למשל  (מי שנתן את הבסיס המתמטי לכל המודלים שפיזיקאים משתמשים בהם כיום) אשר בגיל 18  :o עשה את התגליות שלו. המסכן אגב התפגר בגיל 20 בדו-קרב הזוי על לב של איזה כוסית מוזרה.
כנ"ל אנריק האבל, הנורבגי הגאון, גיל 17.
איינשטיין עצמו ניסח את היחסות הפרטית בגיל 21 או 22.

נערים בגילכם, לא פחות, הצליחו לעשות מהפיכות בעולם. ולא רק לתפוס פינות ופלואטרים.

נכון, כמעט סגרתי אתמול רודאו פליפ!! אבל אני "קצת" יותר גדול.

מנותק אשהגולשש1

• Newbie
  • *
« Reply #8 ב- : נובמבר 21, 2007, 09:03:03 PM »
"הזקן והים" באמת מעניין מה שרשמת, אפילו מאוד!
המדע זה דבר עצום וכן ירבו אנשים כמו הגולש הזה.

מנותק guyms14

• Hero Member
    • דוא
« Reply #9 ב- : נובמבר 21, 2007, 10:06:16 PM »
זה מעניין.......
הזקן יש לך תואר בפיזיקה ? בגרות משהו???
אני רואה שאתה ממש מבין בזה.......

מנותק אסיף

• גולש מיקצועי
  • Hero Member
    • דוא
« Reply #10 ב- : נובמבר 22, 2007, 01:43:44 AM »
חח איי ה 'זקן והים ' אני אוהב את התוגובת שלך חח נותנת תחושב של מישהו בוגר חח כמו מין אבא רוחני (אולי בגלל השם ).

א.  זה נשמע ממש מענין , נחכה שהמאיץ חלקיקים יושלם בשנה הבאה ואולי יצליחו ליצור או למצוא את ה20 חלקיקים החסרים להשלמת המודל של הE8 .

ב. רואים בגרפיקה מגן דוד בברירות , אבל מה הקטע ?!
זה ידוע שהצורה ההנדסית של מגן דוד היא צורה הנדסית מוכרת ומפורסת שמופיעה הרבה במתמטיקה ופיזיקה :]

ג.כן אנשים בגילנו עשו דברים גדולים , אפילו הרמב"ם כתב בגיל 16 מסה על אריסטו ועל כל הספרים שלו .

ד. אני ממליץ לכל מי שגולש עם חברים וצוחק איתם ומתחרה והאנדרנלין זורם לו בדם . לרדת פעם אחת לים לבד , לחייך כל הדרך אל הים , להתסכל על השמיים ,על השמש שמאירה לנו על הפנים ,על הילדים הקטנים ברחוב , על החיות החמודות שהם חלק מהעולם שלנו .
להקשיב לרחש הגלים , לצורה שבה הם מתנפצים במושלמות והתמדה כאילו הם נאמנים לחוף בצורה טוטלית שהם תמיד יגיעו .

אחרי שתעשו את כל זה אתם תרגישו נפלא , תרגישו איזה עולם מדהים יש לנו , אז תכנסו למים (שוב .. עם חיוך ) ואני משוכנע שתיהיה לכם גלישה מעולההה .
אחרי זה בין אם תרצו או לא אתם תצאו עם חיוך , את תראו את כל מה שראיתם ותשמעו את כל מה ששמעתם לפני שנכנסתם למים פי כמה בלי שעשו ככה בכוונה . ואתם תרגישו רגועים ונינוחים .

תענוג , כל גולש חייב לעשות פעם בכמה זמן (אם הוא לא עושה את זה תמיד) מין גלישת זן, להתחבר לטבע , בקושי לדבר אם בכלל וכו' .

פיי חפרתי 
Team Suok A Carmel

מנותק guyms14

• Hero Member
    • דוא
« Reply #11 ב- : נובמבר 22, 2007, 02:57:45 AM »
תגיד אסיף תמחונן?????
אני מרגיש מזה אידיוט ל אחד פה איזה גאון קטן
רק אני לא מבין בזה כלום........

מנותק visner_88

• Hero Member
    • דוא
« Reply #12 ב- : נובמבר 22, 2007, 03:00:27 AM »
תגיד אסיף תמחונן?????
אני איתך ....
keep our oceans alive...

מנותק michael

• Sr. Member
    • דוא
« Reply #13 ב- : נובמבר 22, 2007, 03:32:04 AM »
לא הבנתי מילהה חחח

מנותק אסיף

• גולש מיקצועי
  • Hero Member
    • דוא
« Reply #14 ב- : נובמבר 22, 2007, 03:38:03 AM »
תגיד אסיף תמחונן?????

חחח לא מחונן פשוט מקשיב / קורא .

תקרא את הכתבה של הגולש שעלה על התאוריה ותקרא מה הם אומרים ותבין מה כתבתי בקשר למאיץ חלקיקים .
אבל אני גם עושה 5 יחידות פיסיקה בחמד"ע אז זה מדבר אלי קצת (אבל באמת קצת ) יותר ממכם ..
Team Suok A Carmel

מנותק visner_88

• Hero Member
    • דוא
« Reply #15 ב- : נובמבר 22, 2007, 05:09:17 AM »
5 יאווו זה נראה לי אחד הקשים... אני עושה קולנוע וכימיה.... חחחח
keep our oceans alive...

מנותק orian

• Administrator
  • Hero Member
    • אתר הגלישה הטוב בישראל
« Reply #16 ב- : נובמבר 22, 2007, 05:45:10 AM »
אם אנחנו עוסקים פה  בפיסיקה אולי הזקן יתן הסבר מה זה גל
במרכז טופסי נשמח לעזור בכל מה שקשור בגלישת גלים לפרטים 0504329001

מנותק guyms14

• Hero Member
    • דוא
« Reply #17 ב- : נובמבר 22, 2007, 06:14:46 AM »
אני בכתה י בוחר שנה הבאה....
או 5 פיסיקה או 5 כימיה......
מזה חמד"ע?????
http://tzalam.streamer.co.il/articles/view/16/
הסבר איך נוצר הגל
תראו בשידור היומי איזה יום יפה באשקלון כאילו עולם אחר

מנותק בן-אל

• Jr. Member
  • **
« Reply #18 ב- : נובמבר 22, 2007, 06:21:45 AM »
הזקן והים תודה על ההסבר, הצלחת לתמצת 100+ שנות פיסיקה בשפה של הגולש הממוצע  ;D

אסיף היקר, בוא תסביר לי איך חישובים מתמטים על נפח,מהירות וזמן (היתל וכל שאר הבלאגנים) בחמד"ע עם ילנה הקומוניסטית עוזרים לך להתחבר לנושא הזה יותר משאר האנשים פה? חחח סתם אחי משעמם לי פה בגלל ואני קצת הזוי בגלל כל השטויות שאכלתי עכשיו
« עריכה אחרונה: נובמבר 22, 2007, 06:25:39 AM על ידי בן-אל »

מנותק הזקן והים

• Sr. Member
« Reply #19 ב- : נובמבר 22, 2007, 03:46:18 PM »
קודם כל תודה לכל המפרגנים.
כן אני מבוגר כאן מרוב החברה ובמקרה בעל תואר ראשון בהנדסה ושני במנהל עסקים. אבל פיזיקה זה אצלי תחביב אחד מיני רבים.
כך גם אני מקווה שהגלישה תהפך להיות.
אני חלילה לא מתיימר להיות פיזיקאי (נתקעתי אי שם ברמה המתמטית של משוואת השדה של מקסוול במסגרת לימודי ההנדסה חחח) אבל כיום, מי שאוהב נושא, יכול ללמוד ולהבין את העקרונות שלו ברמת ההבנה. וזה מה שחשוב, לא?

אהבתי את הכתיבה של אסיף. כן, חשוב גם לגלוש לבד, הוא נכנס קצת לראש זני (ZEN) וזה טוב.

לגבי השאלה של אוריין. אחח, זאת שאלה יפה.

הלינק ששמו פה קודם למה זה גל בים הוא לינק מצויין לדעתי.
במשפט אחד גל הוא התפשטות של הפרעה במרחב. בים ההפרעה הזאת כמובן נוצרת ע"י הרוח שהיא חיצונית לטווח בו מתפשט הגל שהוא הים.
מי שרוצה לקרוא קצת יותר שיכנס הנה http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%9C

הקשר לפיזיקה הוא יפה. ואני אנסה להסביר.
גלים, כמו שנראה די ברור צריכים טווח כדי לנוע בו. למשל גלי ים. למשל גלי קול שחייבים אויר כדי לנוע. כמו בכרזה של "הנוסע השמיני" - "In space noone can hear you scream"  :o

אבל מה לגבי האור?  מסתבר שהאור מגלה תופעות של גל. למשל שבירה והתאבכות (תחשבו מה קורה בים כאשר שני גלים מתחברים לגל משולש וכל מיני גלים מצחיקים שאתם נתקלים בהם, כולם תופעות של שבירה והתאבכות). אבל. ויש כאן אבל גדול.

האור מסוגל לעבור בריק. כאילו, תחשבו, איך האור בדיוק מגיע מהשמש אלינו? הוא עובר 150 מיליון ק"מ של חלל ריק.
חשבו חשבו החברה, וזה מתי שהוא במאה ה-19 אגב. באו עם המצאה וקראו לה האתר. זוכרים את הביטוי "מעל גלי האתר"?
חשבו שהיקום מלא במין חומר שקוף ולא מוחשי שנקרא אתר וגלי האור הם הפרעות בטווח הזה שנקרא אתר.
מסתבר שטעו. אין אתר (לא אכנס לניסוי ששלל זאת).  באסה.
ועוד באסה, מסתבר שהאור מתנהג גם לפעמים כמו חלקיק בכלל (חלקיקים כמובן אין להם בעיה לעבור בחלל וזה עושה שכל). חשבו חשבו ונתנו לחלקיק האור את השם פוטון (בתרגום לעברית "אורון").
אבל נהיה להם בלאגן כאשר לא הצליחו להסביר איך זה שאם האור הוא בעצם אוסף של חלקיקים , איך זה שהוא מתנהג כמו גל.

הקיצור היו תקועים בקטע הזה שנקרא הדואליות של האור. יענו, האור הזה פעם מתנהג כמו גל ופעם כמו חלקיק.

עד שבאו החברה של מכניקת הקוואנטים (ראו מה שכתבתי מעלה) ובערך בשנות השלושים של המאה העשרים הצליחו להסביר את הקטע המצחיק של האור (אגב, אור, גלי רדיו, משיכה מגנטית, חשמל זה בעצם אותו אותו הדבר).

אם יש שאלות בעניין אשמח להוסיף.

אוריין, שמת לב איזה שאלה יפה שאלת לגבי מה זה גל?  חחח  קצת לקחתי את זה צעד קדימה.