שלום, אני דור ואני מדריך פה בטופסי

 , במהלך ההצטרפות שלי לצוות קיבלתי דיי המון.

אני לא מדבר על חברים טובים ובית טוב. אני אדבר קצת על מעין תורת גלישה שאני הבנתי במשך העבודה שלי בטופסי.

למדתי המון על הגלישה , ההסטוריה , וכל התורה עצמה תורת הגלישה וההדרכה.

אוקי אז עכשיו אני רוצה קצת להסביר על הדרגות שכל גולש וגולש עובר במהלך החיים שלו בגלישה ... בין אם הוא למד לבד ובין אם הוא הודרך מיקצועית.

אוקי , אז הדרגות מתחלקות לשני חלקים, הדרגה השטחית ו הדרגה הפנימית.

את הדרגה השיטחית כולנו מכירים וכולם ללא יוצא מן הכלל חווים ביום יום ובדרך כלל השאיפות שלנו חלות על הדרגה השטחית יותר.

הדרגה הפנימית באה בצורה אוטומטית ככה שלא כולם שמים לב אבל זאת הדרגה העיקרית והחשובה ביותר בגלישה, כשמי ששולט בה יגיע בדרגה השיטחית לתוצאות יפות.

נתחיל קודם בדרגה השיטחית , מה היא בעצם הדרגה השטחית?

הדרגה השטחית בנויה ב 3 דרגות שהם דיי שיטחיות , הדרגות הן (כולנו מכירים) : מתחיל, מתקדם, ומקצועי.

יש כאלה שיחלקו על דעתי ויגידו שמקצועי היא דרגה שלא כולם שואפים אליה , יש כאלה ששומרים על טהרות הגלישה ולא מערבבים גלישה עם כסף מה שיכול ליהיות נכון , אבל בשטח אין יותר טוב ממקצועי. כאשר אתה מקצועי אתה עוסק בזה הרבה יותר מאחד שלא מקצועי,האימונים שלך מרוכזים בהשתפרות ואתה כל הזמן רץ קדימה, כאשר מתקדם זה שלב אחרי המתחיל וליפני המקצועי שלא שואף ליעד מסויים אלה גולש טוב ובכיף , למרות שיש מתקדמים שיכולים ליהיות יותר טובים מהמקצוענים כי אין מה לעשות כישרון זה כישרון , יש כאלה שרוכשים אותו ויש כאלה שנולדים איתו.

המתחיל זו הדרגה הראשונה והיא יחסית (יחסי לאנשים שאיתך במים , יחסי לפרק זמן שאתה גולש, תלוי בהרבה דברים) 
 

הדרגה הפנימית היא הדרגה שלא כולם חשים בה אבל היא חלה אצל כולם ללא יוצא מן הכלל , את זה התחלתי להבין כשהתקדמתי קצת בהדרכת הגלישה וקיבלתי סוג של נסיון.

אז הדרגה הפנימית מה היא ? ...

הדרגה הפנימית גם כן בנויה ב 3 רבדים (חלקים שלבים , אני קורא לזה רבדים כי זה קורה כלפיי פנים ולא שטוח כמו הדרגות השטחיות)

נעבור על הרבדים האלה אחד אחרי השני.

הרובד הראשון : שלב קליטת הוראות:

בשלב הזה התלמיד קולט נתונים לתוך המוח שלו , בפעם הראשונה בה הוא נכנס למים ... הוראות האלה לא בהכרח נקלטות בפעם הראשונה ואפילו לא מובנות בפעמים הראשונות (למה עושים את זה ?! .. )  לכן יכול מאוד ליהיות שבפעמים הבאות במים ירגיש התלמיד כאילו לא למד כלום ועדין זאת  הפעם הראשונה שלו , אבל זה לא נכון  כאן מתחיל להבנות הרובד השני שהוא ה- טכניקה 
 

הרובד השני : שלב קבלת טכניקה:

בשלב הזה הגוף של התלמיד מתחיל להסתדר בכל תנועה שנלמדה, התלמיד הבין והפנים את הוראות המדריך ובעצם קבלת ההוראות נהפכו למשהו טכני שכביכיול קורה בצורה אוטומטית , התלמיד יודע מה הוא עושה ולמה הוא עושה את זה .

לצערנו הרבה מהגולשים במים הם גולשים טכנים , בדרך כלל להגיע לרובד ה 3 מגיע אחרי המון עבודה ונסיון לאלו שלא לומדים ממישהו מוסמך , ואלה שכן מקצרים קצת קצת את התהליך.

הטכניקה היא ברת שיפור , אפשר לשפר אותה תמיד וכמו כל ספורט כשמזניחים אותה היא יורדת אבל אף פעם לא נעלמת (כמו ללמוד נהיגה) ..

אנחנו בתור מדריכים היעד שלנו להגיע עם התלמידים לרמה של טכניקה כמו שיותר ששואפת לשלמות וכך להקל ולקצר על תהליך הלמידה והמעבר בין התחלה להתקדמות בקצב מעולה. פחות התיאשויות ופחות תשכולים, מקסימום הנאה!.

אבל הטכניקה יכולה להגיע למעלה שכל גולש שואף אליה בלי ידיעה וכאשר מגיע אליה הוא יכול לשלוט ברמה שהוא לא מתאר בגלישה שלו, וכאן מגיע הרובד האחרון והעמוק ביותר הרגש. 
 

הרובד השלישי: שלב הרגש:

בשלב הזה אנחנו המדריכים כבר מאבדים בעלות על התלמיד, רמת הטכניקה שלו מגיע לרמת הרגש שבה הוא שולט על כל תנועה ותנועה בגוף שלו , על הכל כניסה ויציאה מגל , מרצף פעולות ועד התיכנון קדימה.

כשמקבלים את הרגש מעכשיו והלאה אף אחד לא יכול לעצור אותכם , הכל פתאום נשלט הכל פתאום מובן , ההנאה על הגל ובכלל במים שונה כמעט לחלוטין. החוויה אחרת.

הגוף מתורגל ברמה טכנית גבוהה ומוח קולט בצורה אוטומטית כל שלב ושלב בגלישה והנשמה מרגישה כל תזוזה וקולטת כל רגש שיש לגל לתת .  הרגש בא גם בצורת השליטה כאלה כל השכיבה , הזמן לעמוד, הזמן לחתור, הזמן לצלול וכו' שהוגשו לתלמיד בהתחלה באופן טכני ,מתקבלות עכשיו כרגש ...מה זאת אומרת?

זאת אומרת , כשאני יחתור על הגלשן אני ירגיש מהיר ונוח, כשאני יחתור לגל אני ירגיש שאני במקום הנכון בזמן הנכון, שאני יעמוד על הגל אני ירגיש את העשירית שניה הזאת שנותרה לי לעמוד , וכשאני יפול מהגל אני ירגיש את הסלע שהולך לפגוע לי בראש ( סתם )

בקיצור רמת הרגש היא הרמה שכולנו רוצים ליהיות בא , כשאנחנו יכולים להרגיש פיזית אם הכל הולך בסדר , ואנחנו יכולים להרגיש בנפש את הרגשות שעוברים במים. 
 

לסיכום :  ההדרכה בטופסי בשבילי , היא הלמידה ללמד , ומטעויות של תלמידים אני לומד גם כן , ככה שאני לומד מלא

            השאיפה שלנו בטופסי היא שכל בן אדם שיבוא ויגיד "אני רוצה לגלוש" . יקבל את ההדרכה המדוייקת והנכונה ביותר

            להתקדמות מהירה ושחוסכת המון שלבים, כאשר שכביכול השאיפה האמיתית והגדולה שלנו היא להביא אותו לרמת

            הרגש. שבה יוכל לשלוט במים ולהרגיש את הים כמו שצריך :)

            מי שחושב שזה לא הגיוני , שיבוא וינסה :)

 

 
 
לדף הבית